„7 nawyków skutecznego działania” („7 habits of the highly effective people”) Stephen R. Covey

„7 nawyków skutecznego działania” („7 habits of the highly effective people”) (Stephen R. Covey)

to książka niesamowicie mądrego i rozsądnego człowieka, która powinna być podstawową lekturą dla każdego , kto postanowił udoskonalić swoje życie.

Covey przede wszystkim poszukuje harmonii z wewnętrznym systemem wartości . Sugeruje przeprowadzenie zmiany „od wewnątrz na zewnątrz”. Zmiana nie mająca polegać jedynie na nauce technik manipulacji musi wiązać się z radykalną zmianą paradygmatów postrzegania świata i wzorców postępowania.

Zwierzęta działają w sposób reaktywny, reagując na pojawiające się bodźce. Człowiek różni się od nich tym, że może wykorzystać przestrzeń pomiędzy impulsem a reakcją na podjęcie decyzji i kierowanie działaniem.

Niestety w wielu wypadkach żyjemy w sposób reaktywny, reagując na zmieniającą się rzeczywistość, w zależności od czynników zewnętrznych dostosowując swoje plany i dziania do zmian otoczenia.

Ludzie wybitnie skuteczni nabyli umiejętność działania w sposób niezależny od otoczenia, kreując je i podążając konsekwentnie według wcześniej opracowanego planu.

Każde działanie ma więc dwa oblicza. Pierwotną wizualizację, która następnie przeistacza się w rzeczywistość. Wizualizacja ta powinna być zgodna z rzeczywistym wewnętrznym systemem wartości człowieka, jego osobistą konstytucją. Dopiero wówczas będzie skuteczna i trwała.

Wizja staje się ciałem dzięki uporządkowanemu, konsekwentnemu, systematycznemu działaniu, którego każdy element stanowi krok do osiągniecia wcześniej określonego celu.

Autor grupuje zwyczaje ludzi wydajnych i skutecznych w następujące grupy:

 

1. Bądź proaktywny

2. Zacznij wiedząc jak chcesz skończyć

3. Najważniejsze rzeczy najpierw

 

Zwyczaje 1-3 dają Ci niezależność, samodzielność i poruszanie się torem, który sam sobie wyznaczasz

 

4. Myśl w kategoriach „win-win”

5. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany

6. Twórz synergie

 

Zwyczaje 4-6 nazywane są przez Coveya „współzależnością”, dzięki nim współistniejesz w harmonii z otoczeniem

 

7. Regularnie ostrz piłę

 

Zwyczaj 7 pozwala Ci stale się rozwijać. Zatem niezależnie od tego jakie masz zadania, ile obowiązków pamiętaj o nauce. Tylko stałe ostrzenie piły pozwoli Ci na utrzymywanie tempa rozwoju.

Celowo nie rozwijam tutaj opisu każdego z celów, gdyż jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, postąp zgodnie z regułą 7 – naostrz piłę i sam zgłęb temat czytając „7 nawyków skutecznego działania”.

Ostatnio modyfikowane: sobota, 10 marzec 2018 18:10
(0 głosy)
Czytany 603 razy
Przypisane tagi :

Zostaw komentarz

Upewnij się, że wpisałeś wszystkie wymagane informacje, oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML nie jest dozwolony.